KHX8500D2K2/4G Memória Kingston HyperX Dual Channel 4GB
(2x 2GB) DDR2 1066MHz PC2-8500 CL5 240 Pinos
KHX8500D2K2/4G - Kingston
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
Lifetime Assist. Técnica do Fabricante
Garantia:
NCM: 84733042
Condição de KHX8500D2K2/4G:    Novo em embalagem comercial
Garantia  de  KHX8500D2K2/4G:     Lifetime Assist. Técnica do Fabricante
KHX8500D2K2/4G
4GB (2GB 256M x 64-Bit x 2 pcs.)
PC2-8500 CL5 240-Pin DIMM Kit
DESCRIPTION:
Kingstons KHX8500D2K2/4G is a kit of two 256M x 64-bit 2GB (2048MB) DDR2-1066 CL5
SDRAM (Synchronous DRAM) memory modules, based on sixteen 128M x 8-bit DDR2 FBGA
components per module. Total kit capacity is 4GB (4096MB). Each module pair has been tested to
run at DDR2- 1066MHz at a latency timing of 5-5-5-15 at 2.2V. The SPD is programmed to JEDEC
standard latency 800Mhz timing of 5-5-5-18 at 1.8V. Each 240-pin DIMM uses gold contact fingers
and requires +1.8V. The electrical and mechanical specifications are as follows:
FEATURES:
Power supply : Vdd: 1.8V ± 0.1V, Vddq: 1.8V ± 0.1V
Double-data-rate architecture; two data transfers per clock cycle
Bidirectional data strobe(DQS)
Differential clock inputs(CK and CK)
DLL aligns DQ and DQS transition with CK transition
Programmable Read latency 5 (clock)
Burst Length: 4, 8 (Interleave/nibble sequential)
Programmable Burst type (sequential & interleave)
Timing Reference: 5-5-5-18 at +1.8V / 5-5-5-15 at +2.2V
Edge aligned data output, center aligned data input
Auto & Self refresh, 7.8us refresh interval (8K/64ms refresh)
Serial presence detect with EEPROM
High Performance Heat Spreader
PCB : Height 1.180” (30.00mm), double sided component
PERFORMANCE:
Clock Cycle Time (tCK) CL=5 2.5ns (min.) / 8ns (max.)
Row Cycle Time (tRC) 51.5ns (min.)
Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFC) 127.5ns
Row Active Time (tRAS) 39ns (min.) / 70,000ns (max.)
Single Power Supply of +1.8V (+/- .1V)
Power 1.584 W (operating per module)
UL Rating 94 V - 0
Operating Temperature 0oC to 55oC
Storage Temperature -55oC to +125oC
Maiores detalhes de KHX8500D2K2/4G no site do fabricante:
http://www.valueram.com/datasheets/KHX8500D2K2_4G.pdf
Vídeo de KHX8500D2K2/4G Memória Kingston HyperX Dual Channel 4GB
Tags de KHX8500D2K2/4G: KHX8500D2K2/4G, KHX8500D2K2, KHX8500D2K2-4G, Kingston
KHX8500D2K2/4G Memória Kingston HyperX Dual Channel 4GB (2x 2GB) DDR2 1066MHz PC2-8500 CL5 240 Pinos
Condição de KHX8500D2K2/4G:
Novo em embalagem comercial
Garantia  de  KHX8500D2K2/4G:
KHX8500D2K2/4G
PC2-8500 CL5 240-Pin DIMM Kit
DESCRIPTION:
FEATURES:
Bidirectional data strobe(DQS)
High Performance Heat Spreader
PERFORMANCE:
UL Rating 94 V - 0