PTH12060WAH CONVERSOR ADJ DC/DC 1.2V A 5.5V 10A ENTRADA 12VCC
PTH12060WAH - Texas Instruments
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
3 meses direto com a Net Computadores
NCM:
à vista no pix
Condição:
Novo em embalagem antiestática
Garantia:
NCM: 85423190
Comprar via
MERCADO LIVRE
Condição de PTH12060WAH:    Novo em embalagem antiestática
Garantia  de  PTH12060WAH:     3 meses direto com a Net Computadores
The PTH12060 series is a non-isolated power module, and part of a new class of complete dc/dc converters from Texas Instruments. These modules are small in size, and are an alternative for applications requiring up to 10A of load current. The small footprint, (1 inch 0.62 inch) and industry leading features makes this module suitable for space conscious digital systems that incorporate multiple processors.
This series of modules operate from a 12V input bus voltage to provide step-down power conversion to a wide range of output voltages. The output voltage of the W-suffix device may be set to any voltage over the adjust range, 1.2 V to 5.5 V. The L-suffix device has an adjustment range of 0.8 V to 1.8 V. The output voltage is set within the adjust range using a single external resistor.
APPLICATIONS
- Complex Digital Systems
FEATURES
- Up to 10-A Output Current
- 12-V Input Voltage
- Wide-Output Voltage Adjust (1.2 V to 5.5 V/(0.8 V to 1.8 V)
- Efficiencies up to 95% - 225 W/in3 Power Density
- Output Voltage Sense
- Margin Up/Down Controls
- Undervoltage Lockout
- Auto-Track- Sequencing
- Pre-Bias Start-up Capability using On/Off Inhibit
- Output Overcurrent Protection (Non-latching, Auto-Reset)
- Operating Temperature: -40C to 85C
- Safety Agency Approvals: UL/IEC/CSA C22.2 60950-1
- Point-of-Load Alliance (POLA-) Compatible
Maiores detalhes de PTH12060WAH no site do fabricante:
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/pth12060l.pdf?ts=1670242784686&ref_url=https%2
Tags de PTH12060WAH: PTH12060WAH, PTH12060WA, PTH12060W, PTH12060, PTH04000WAH, PTH04000WA, PTH04000W, PTH12030WAH, PTH12050WAH, EVW010A0B41Z, fonte DC DC ajustavel, fonte DC-DC ajustavel, fonte DC/DC ajustavel, modulo DC-DC, PTH1203, PTH12030WAH, PTH12060WAH, PTH12060WAH, PTH12030WAH/L, conversor DC-DC 12V para 5V, conversor DC-DC 12V para 3.3V, DC-DC converter, DC/DC converter, fonte DC 5V 26A, PTH12060WAH, PTH12060WAH, PTH12030WAH/L, conversor DC-DC 12V para 5V, conversor DC-DC 12V para 3.3V, DC-DC converter, DC/DC, Power Supplies - Board Mount DC DC Converters, Isolated DC/DC Converters - Through Hole, Conversor DC-DC 1/8 Brick Isolado Série EVW entrada de 48V e saída de 12V/5V 120W 100 W, Eighth-Brick, EVW010A0B Series (Eighth-Brick) DC-DC Power Modules, ABB Embedded Power, GE Critical power, Texas Instruments
Condição de PTH12060WAH:
Novo em embalagem antiestática
Garantia  de  PTH12060WAH:
APPLICATIONS
- Complex Digital Systems
FEATURES
- Up to 10-A Output Current
- 12-V Input Voltage
- Output Voltage Sense
- Margin Up/Down Controls
- Undervoltage Lockout
- Auto-Track- Sequencing
Semelhantes