VIPER22A LOW POWER OFF LINE SMPS PRIMARY SWITCHER
8V to 40V wide range VDD voltage, PWM Controller
VIPER22A - STMicroeletronics
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
3 meses direto com a Net Computadores
NCM:
à vista no pix
Condição:
Novo em embalagem comercial
Garantia:
NCM: 85044040
Condição de VIPER22A:    Novo em embalagem comercial
Garantia  de  VIPER22A:     3 meses direto com a Net Computadores
The VIPer12A and VIPer22A include an integrated PWM and a Power MOSFET diffused in the same chip thanks to VIPower technology and are able to address low power applications delivering up to 12W in a wide range of condition (85-265VAC).The VIPerx2A family is built to help consumer and appliance manufacturers to design applications able to fully comply with the new Eco Standards, being at the same time cost effective and even smaller and lighter by reducing the component count.
TVCs, PCs, mobile phones, laptops, cordless drills, digital cameras, MP3 players and an ever increasing range of portable equipment adaptors reduce their stand-by consumption by using this approach; a 3.6W travel adaptor designed with VIPer12A in a flyback configuration with secondary current and voltage regulation has a stand-by input power as low as 100mW (see Application note: AN1484).The devices are also the ideal choice for the non isolated topology, they provide a very low cost power supply by using a simple inductor for specific applications where no galvanic isolation is required.
VIPer12A and VIPer22A Features
  Fixed 60kHz switching frequency
  8V to 40V wide range VDD voltage
  PWM Controller: current mode control
  Under-voltage lockout with hysteresis
  High voltage start-up current source
  Over-temperature, over-current and over-voltage protection
Tags de VIPER22A: Viper 22A, 22A, Viper-22A, Viper22A, Viper12A, Viper 12A, Viper-12A, PWM, VIPerX2A, Componentes Eletronicos, STMicroeletronics, STMicroeletronics
VIPER22A LOW POWER OFF LINE SMPS PRIMARY SWITCHER 8V to 40V wide range VDD voltage, PWM Controller
Condição de VIPER22A:
Novo em embalagem comercial
Garantia  de  VIPER22A:
VIPer12A and VIPer22A Features