CM8062300921702 Processador Intel Xeon Quad E3-1220
LGA1155 3.10GHz 8MB Cache Quad Core 5GT/s DMI 80W (Tray OEM) SR00F
CM8062300921702 - Intel
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
12 meses direto com a Net Computadores
NCM:
Condição:
Seminovo testado e pronto para uso!
Garantia:
NCM: 85423190
Condição de CM8062300921702:    Seminovo testado e pronto para uso!
Garantia  de  CM8062300921702:     12 meses direto com a Net Computadores
General information
Type CPU / Microprocessor
Family Intel Xeon
Processor number  E3-1220
Part number CM8062300921702
BX80623E31220
Frequency (GHz) 3.1
Frequency in IDA mode (GHz) 3.4
Clock multiplier  31
Package type 1155-land FC-LGA10
Socket type Socket 1155 (LGA1155)
Architecture / Microarchitecture / Other
CPUID 206A7h
Core stepping D2
Processor core Sandy Bridge
Manufacturing technology (micron) 0.032
Number of cores 4
L2 cache size (MB)  1
L3 cache size (MB) 8
Features AES
AVX
EM64T technology
Enhanced SpeedStep technology
Execute disable bit
MMX
SSE
SSE2
SSE3
SSE4
SSSE3
Trusted Execution technology
Turbo Boost technology
Virtualization technology (VT-d)
Virtualization technology (VT-x)
Case temperature (°C) 69.1
Thermal Design Power (Watt)  80
Notes on sSpec SR00F
  • This part supports Turbo Boost Technology. Maximum performance increase in Turbo Boost mode is 100 MHz for 4 cores, 200 MHz for 2 and 3 cores, and 300 MHz for 1 core.
  • The part supports DDR3-1066 and DDR3-1333 memory.
  • Direct Memory Interface speed is 5 GT/s.
  • Demand Based Switching
  • The CPU supports ECC memory.
Maiores detalhes de CM8062300921702 no site do fabricante:
https://ark.intel.com/pt-br/products/52269/Intel-Xeon-Processor-E3-1220-8M-Cache
CM8062300921702 Processador Intel Xeon Quad E3-1220 LGA1155 3.10GHz 8MB Cache Quad Core 5GT/s DMI 80W (Tray OEM) SR00F