EDS-308-MM-SC Moxa Switch Ethernet Multimodo SC
6x 10/100BaseT(X) Portas, 2x 100BaseFX Portas
EDS-308-MM-SC - MOXA
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
NCM: 85176259
Condição de EDS-308-MM-SC:    Novo em embalagem comercial
Garantia  de  EDS-308-MM-SC:     12 meses direto com a Net Computadores
Input/Output Interface
Alarm Contact Channels
  • 1 relay output with current carrying capacity of 1 A @ 24 VDC
Ethernet Interface
10/100BaseT(X) Ports (RJ45 connector)
  • 6
    Auto negotiation speed
    Full/Half duplex mode
    Auto MDI/MDI-X connection
100BaseFX Ports (multi-mode SC connector)
Standards
  • IEEE 802.3 for 10BaseT
    IEEE 802.3u for 100BaseT(X) and 100BaseFX
    IEEE 802.3x for flow control
Optical Fiber
DIP Switch Configuration
Ethernet Interface
  • Port alarm
Switch Properties
MAC Table Size
  • 2 kbits
Packet Buffer Size
  • 768 K
Processing Type
  • Store and Forward
Power Parameters
Input Current
  • 0.15 A @ 24 VDC
Connection
  • 1 removable 6-contact terminal block(s)
Operating Voltage
  • 9.6 to 60 VDC
Input Voltage
  • Redundant dual inputs
    12/24/48 VDC
Reverse Polarity Protection
  • Supported
Overload Current Protection
  • Supported
Physical Characteristics
Housing
  • Metal
IP Rating
  • IP30
Dimensions
  • 53.6 x 135 x 105 mm (2.11 x 5.31 x 4.13 in)
Weight
  • 790 g (1.75 lb)
Installation
  • DIN-rail mounting
    Wall mounting (with optional kit)
Environmental Limits
Operating Temperature
  • -10 to 60C (14 to 140F)
Storage Temperature (package included)
  • -40 to 85C (-40 to 185F)
Ambient Relative Humidity
  • 5 to 95% (non-condensing)
Standards and Certifications
Hazardous Locations
  • ATEX
    Class I Division 2
EMI
  • CISPR 32, FCC Part 15B Class A
EMC
  • EN 55032/24
Vibration
  • IEC 60068-2-6
EMS
  • IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 6 kV; Air: 8 kV
    IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 MHz: 20 V/m
    IEC 61000-4-4 EFT: Power: 2 kV; Signal: 1 kV
    IEC 61000-4-5 Surge: Power: 2 kV; Signal: 2 kV
    IEC 61000-4-6 CS: 10 V
Safety
  • UL 508
    UL 60950-1
    CSA C22.2 No. 60950-1
    EN 62368-1
Shock
  • IEC 60068-2-27
Freefall
Tags de EDS-308-MM-SC: EDS-308-MM-SC, EDS 308 MM SC, EDS308MMSC, Moxa 8 port unmanaged Ethernet switch 6 10/100BTX ports multi-mode fiber ST ports, CONVERSOR DE INTERFACE FIBRA OPTICA MULTIMODO PARA ETHERNET, EDS-308-MM-ST, =EDS-308-MM-SC, =EDS-308-MM-SC, MOXA
EDS-308-MM-SC Moxa Switch Ethernet Multimodo SC 6x 10/100BaseT(X) Portas, 2x 100BaseFX Portas
Condição de EDS-308-MM-SC:
Novo em embalagem comercial
Garantia  de  EDS-308-MM-SC:
Input/Output Interface
Alarm Contact Channels
  • 6
    Auto negotiation speed
    Full/Half duplex mode
    Auto MDI/MDI-X connection
Standards
  • IEEE 802.3 for 10BaseT
    IEEE 802.3x for flow control
Optical Fiber
DIP Switch Configuration
  • Port alarm
Switch Properties
MAC Table Size
  • 2 kbits
Packet Buffer Size
  • 768 K
Processing Type
  • Store and Forward
Power Parameters
Input Current
  • 0.15 A @ 24 VDC
Connection
Operating Voltage
  • 9.6 to 60 VDC
Input Voltage
  • Redundant dual inputs
    12/24/48 VDC
Reverse Polarity Protection
Overload Current Protection
Physical Characteristics
Housing
  • Metal
IP Rating
  • IP30
Dimensions
Weight
  • 790 g (1.75 lb)
Installation
  • DIN-rail mounting
Environmental Limits
Operating Temperature
  • -10 to 60C (14 to 140F)
  • -40 to 85C (-40 to 185F)
Ambient Relative Humidity
  • 5 to 95% (non-condensing)
Standards and Certifications
Hazardous Locations
  • ATEX
    Class I Division 2
EMI
EMC
Vibration
EMS
    IEC 61000-4-6 CS: 10 V
Safety
  • UL 508
    UL 60950-1
    CSA C22.2 No. 60950-1
Shock
Freefall