ICF-1150-M-ST Moxa Conversor de Mídia Industrial RS232/422/485
fibra ST multimodo
ICF-1150-M-ST - MOXA
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
12 meses direto com a Net Computadores
NCM:
à vista no pix
Condição:
Novo em embalagem comercial
Garantia:
NCM: 85176294
fibra ST multimodo
Condição de ICF-1150-M-ST:    Novo em embalagem comercial
Garantia  de  ICF-1150-M-ST:     12 meses direto com a Net Computadores
Serial Interface
No. of Ports 2
Serial Standards RS-232, RS-422, RS-485
Baudrate 50 bps to 921.6 kbps (supports non-standard baudrates)
Flow Control ADDC (automatic data direction control) for RS-485
Connector 5-pin terminal block
DB9 male
Multi-mode ST connector
Optical Fiber Read more
Pull High/Low Resistor for RS-485150 kilo-ohm, 10 kilo-ohm, 4.7 kilo-ohm, 3.3 kilo-ohm, 1 kilo-ohm, 909 ohm, 822 ohm, 770 ohm, 500 ohm, 485 ohm
RS-485 Data Direction Control ADDC (automatic data direction control)
Terminator for RS-485 N/A, 120 ohms, 120 kilo-ohms
Serial Signals
RS-232 TxD, RxD, GND
RS-422 Tx , Tx-, Rx , Rx-, GND
RS-485-4w Tx , Tx-, Rx , Rx-, GND
RS-485-2w Data , Data-, GND
Power Parameters
Input Current 264 mA @ 12 to 48 VDC
Input Voltage 12 to 48 VDC
No. of Power Inputs 1
Overload Current Protection Supported
Power Connector Terminal block
Power Consumption 264 mA @ 12 VDC
Physical Characteristics
Housing Metal
IP Rating IP30
Dimensions 30.3 x 70 x 115 mm (1.19 x 2.76 x 4.53 in)
Weight 330 g (0.73 lb)
Installation DIN-rail mounting
Environmental Limits
Operating Temperature 0 to 60C (32 to 140F)
Storage Temperature (package included) -40 to 85C (-40 to 185F)
Ambient Relative Humidity 5 to 95% (non-condensing)
Standards and Certifications
EMC EN 55032/24
EMI CISPR 32, FCC Part 15B Class A
EMS
IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 8 kV; Air: 15 kV
IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m
IEC 61000-4-4 EFT: Power: 4 kV; Signal: 2 kV
IEC 61000-4-5 Surge: Power: 4 kV; Signal: 1 kV
IEC 61000-4-6 CS: 150 kHz to 80 MHz: 3 V/m; Signal: 3 V/m
IEC 61000-4-8 PFMF
Environmental Testing
IEC 60068-2-1
IEC 60068-2-2
Safety EN 60950-1, IEC 60950-1
Vibration IEC 60068-2-6
Hazardous Locations UL/cUL Class I Division 2 Groups A/B/C/D, ATEX Zone 2
MTBF
Time 792,085 hrs
Standards Telcordia (Bellcore), GB
ICF-1150-M-ST Moxa Conversor de Mídia Industrial RS232/422/485 fibra ST multimodo
Condição de ICF-1150-M-ST:
Novo em embalagem comercial
Garantia  de  ICF-1150-M-ST:
Serial Interface
No. of Ports 2
Connector 5-pin terminal block
DB9 male
Multi-mode ST connector
Optical Fiber Read more
Serial Signals
RS-232 TxD, RxD, GND
RS-422 Tx , Tx-, Rx , Rx-, GND
RS-485-2w Data , Data-, GND
Power Parameters
Input Voltage 12 to 48 VDC
No. of Power Inputs 1
Power Connector Terminal block
Physical Characteristics
Housing Metal
IP Rating IP30
Weight 330 g (0.73 lb)
Installation DIN-rail mounting
Environmental Limits
Standards and Certifications
EMC EN 55032/24
EMS