MGATE-MB3480 Moxa Gateway Modbus TCP para Modbus RTU/ASCII
1 porta RJ45 10/100, 4 portas RS-232/422/485
MGATE-MB3480 - MOXA
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
12 meses direto com a Net Computadores
NCM:
à vista no pix
Condição:
Novo em embalagem comercial
Garantia:
NCM: 85369090
Condição de MGATE-MB3480:    Novo em embalagem comercial
Garantia  de  MGATE-MB3480:     12 meses direto com a Net Computadores
Ethernet Interface
Number of Ports: 1
Speed: 10/100 Mbps, Auto MDI/MDIX
Connector: -pin RJ45
Magnetic Isolation Protection: 1.5 KV built-in
Serial Interface
Number of Ports: MB3480: 4
Serial Standards: RS-232/422/485, software selectable
Connectors: DB9 male
ESD Protection: 15 KV for all signals
RS-485 Data Direction Control: ADDC (automatic data direction control)
Serial Communication Parameters
Data Bits: 7, 8
Stop Bits: 1, 2
Parity: None, Even, Odd, Space, Mark
Flow Control: RTS/CTS, DTR/DSR (RS-232 only)
Baudrate: 50 bps to 921.6 Kbps
Serial Signals
RS-232: TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND
RS-422: Tx , Tx-, Rx , Rx-, GND
RS-485-4w: Tx , Tx-, Rx , Rx-, GND
RS-485-2w: Data , Data-, GND
Software
Operation Modes: RTU Slave, RTU Master, ASCII Slave, ASCII Master
Utilities: MGate Manager for Windows 98/ME/NT/2000, Windows XP/2003/Vista/2008/7 x86/x64
Multi-master and Multi-drop: Master mode: 32 TCP slaves
Slave mode: 16 TCP masters (request queue 32-deep for each master)
Bonus Feature: Smart Routing
Physical Characteristics
Housing: Metal, IP30 protection
Dimensions
- Without ears: MB3480: 35.5 x 102.7 x 157.2 mm (1.40 x 4.04 x 6.19 in)
- With ears: MB3480: 35.5 x 102.7 x 181.3 mm (1.40 x 4.04 x 7.14 in)
Environmental Limits
Operating Temperature: 0 to 55C (32 to 131F)
Storage Temperature: -20 to 70C (-4 to 158F)
Ambient Relative Humidity: 5 to 95% (non-condensing)
Power Requirements
Input Voltage: 12 to 48 VDC
Power Connector: Power jack and terminal block
Power Consumption: 385 mA (max.)
Standards and Certifications
Safety    UL 60950-1, EN 60950-1
EMC    CE, FCC
EMI    EN 55022 Class A, FCC Part 15 Subpart B Class A
EMS    EN 55024,
EN 61000-4-2 (ESD) Level 2,
EN 61000-4-3 (RS) Level 2,
EN 61000-4-4 (EFT) Level 2,
EN 61000-4-5 (Surge) Level 2,
EN 61000-4-6 (CS) Level 2,
EN 61000-4-8,
EN 61000-4-11,
Reliability
MTBF (mean time between failures): 295,812 hrs
Condição de MGATE-MB3480:
Novo em embalagem comercial
Garantia  de  MGATE-MB3480:
Ethernet Interface
Number of Ports: 1
Connector: -pin RJ45
Serial Interface
Number of Ports: MB3480: 4
Connectors: DB9 male
Data Bits: 7, 8
Stop Bits: 1, 2
Baudrate: 50 bps to 921.6 Kbps
Serial Signals
RS-485-2w: Data , Data-, GND
Software
Bonus Feature: Smart Routing
Physical Characteristics
Dimensions
Environmental Limits
Power Requirements
Input Voltage: 12 to 48 VDC