Condição de NPORT5110A: Novo em embalagem comercial
Garantia de NPORT5110A: 12 meses direto com a Net Computadores
| Ethernet Interface | |
| Number of Ports | 1 |
| Speed | 10/100 Mbps, auto MDI/MDIX |
| Connector | 8pin RJ45 |
| Magnetic Isolation Protection | 1.5 KV builtin |
| Serial Interface | |
| Number of Ports | 1 |
| Serial Standards | NPort 5110A: RS232 NPort 5130A: RS422/485 NPort 5150A: RS232/422/485 |
| Connector | DB9 male |
| Serial Line Protection | 15 KV ESD protection for all signals, Level 1 Surge, EN6100045 |
| RS485 Data Direction Control | ADDC (automatic data direction control) |
| Pull High/Low Resistor for RS485 | 1 K, 150 K |
| Serial Communication Parameters | |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Parity | None, Even, Odd, Space, Mark |
| Flow Control | RTS/CTS and DTR/DSR (RS232 only), XON/XOFF |
| Baudrate | 50 bps to 921.6 Kbps |
| Serial Signals | |
| RS232 | TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND |
| RS422 | Tx , Tx, Rx , Rx, GND |
| RS4854w | Tx , Tx, Rx , Rx, GND |
| RS4852w | Data , Data, GND |
| Software | |
| Network Protocols | ICMP, IP, TCP, UDP, DHCP, BOOTP, Telnet, DNS, SNMP V1, HTTP, SMTP, IGMP V1/2 |
| Configuration Options | Web Console (with new Quick Setup), Serial Console (NPort 5110A/5150A only), Telnet Console, Windows Utility |
| Windows Real COM Drivers | Windows 95/98/ME/NT/2000, Windows XP/2003/Vista/2008/7 x86/x64 |
| Linux Real TTY Drivers | Linux kernel 2.4.x, 2.6.x |
| Physical Characteristics | |
| Housing | Metal |
| Weight | 340 g |
| Dimensions | Without ears: 52 x 80 x 22 mm (2.05 x 3.15 x 0.87 in) With ears: 75.2 x 80 x 22 mm (2.96 x 3.15 x 0.87 in) |
| Environmental Limits | |
| Operating Temperature | Standard Models: 0 to 60C (32 to 140F) Wide Temp. Models: 40 to 75C (40 to 167F) |
| Storage Temperature | 40 to 85C (40 to 185F) |
| Ambient Relative Humidity | 5 to 95% (noncondensing) |
| Power Requirements | |
| Input Voltage | 12 to 48 VDC |
| Power Consumption | NPort 5110A: 82.5 mA @ 12 V, 47.3 mA @ 24 V NPort 5130A: 89.1 mA @ 12 V, 49.5 mA @ 24 V NPort 5150A: 92.4 mA @ 12 V, 52.8 mA @ 24 V |
| Standards and Certifications | |
| Safety | UL 609501, EN 609501 |
| EMC | CE, FCC |
| EMI | EN 55022 Class A, FCC Part 15 Subpart B Class A |
| EMS | EN 55024 |
| Power Line Protection | Level 2 Burst (EFT), EN 6100044 (Surge) Level 3, EN 6100045 |
| Reliability | |
| Automatic Reboot Trigger | Builtin WDT (watchdog timer) |
| MTBF (mean time between failures) | 2,231,530 hrs |
Tags de NPORT5110A: 5110A, Moxa 5110A, Conversor Moxa 5110A, Conversor Moxa Serial, Conversor Serial, Moxa 5110, Conversor Moxa 5110 A, Conversor Moxa RS-235, Conversor RS232, NPORT-5110A, NPORT 5110A, NPORT5110A, MOXA
NPORT5110A Conversor Moxa 1-port RS-232 para RJ45 10/100
Condição de NPORT5110A:
Novo em embalagem comercial
Garantia de NPORT5110A:
12 meses direto com a Net Computadores
| Ethernet Interface | |
| Connector | 8pin RJ45 |
| Serial Interface | |
| Connector | DB9 male |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Serial Signals | |
| RS4852w | Data , Data, GND |
| Software | |
| Physical Characteristics | |
| Housing | Metal |
| Weight | 340 g |
| Environmental Limits | |
| Power Requirements | |
| EMC | CE, FCC |
| EMS | EN 55024 |
| Reliability | |