NPORT5210A Moxa Conversor Serial Dual Port RS232 RJ45
2 port device server, 10/100M Ethernet, RS-232, DB9 male, 0.5KV serial surge, 12~48VDC, 0~60°C
NPORT5210A - MOXA
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
12 meses direto com a Net Computadores
NCM:
à vista no pix
Condição:
Novo em embalagem comercial
Garantia:
NCM: 85369090
Condição de NPORT5210A:    Novo em embalagem comercial
Garantia  de  NPORT5210A:     12 meses direto com a Net Computadores
Ethernet Interface
Number of Ports    1
Speed    10/100 Mbps, auto MDI/MDIX
Connector    8-pin RJ45
Magnetic Isolation Protection    1.5 KV built-in
Ethernet Line Protection    EN61000-4-5 (Surge) Level 2
- Serial Interface
Number of Ports    2
Serial Standards    NPort 5210A: RS-232
NPort 5230A: RS-422/485
NPort 5250A: RS-232/422/485
Connector    NPort 5210A/5250A: DB9 male
NPort 5230A: Terminal Block (5 pins per port)
Serial Line Protection    15 KV ESD protection for all signals, EN61000-4-5 (Surge) Level 1
RS-485 Data Direction Control    ADDC (automatic data direction control)
Pull High/Low Resistor for RS-485    1 K-, 150 K-
- Serial Communication Parameters
Data Bits    5, 6, 7, 8
Stop Bits    1, 1.5, 2
Parity    None, Even, Odd, Space, Mark
Flow Control    RTS/CTS and DTR/DSR (RS-232 only), XON/XOFF
Baudrate    50 bps to 921.6 Kbps
- Serial Signals
RS-232    TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND
RS-422    Tx , Tx-, Rx , Rx-, GND
RS-485-4w    Tx , Tx-, Rx , Rx-, GND
RS-485-2w    Data , Data-, GND
- Software
Network Protocols    ICMP, IP, TCP, UDP, DHCP, BOOTP, Telnet, DNS, SNMP V1, HTTP, SMTP, IGMP V1/2
Configuration Options    Web Console (with new Quick Setup), Serial Console (NPort 5210A/5250A only), Telnet Console, Windows Utility
Windows Real COM Drivers    Windows 95/98/ME/NT/2000, Windows XP/2003/Vista/2008/7 x86/x64
Linux Real TTY Drivers    Linux kernel 2.4.x, 2.6.x
- Physical Characteristics
Housing    Metal
Weight    340 g
Dimensions    Without ears: 77 x 111 x 26 mm (3.03 x 4.37 x 1.02 in)
With ears: 100 x 111 x 26 mm (3.94 x 4.37 x 1.02 in)
- Environmental Limits
Operating Temperature    Standard Models: 0 to 60C (32 to 140F)
Wide Temp. Models: -40 to 75C (-40 to 167F)
Storage Temperature    -40 to 85C (-40 to 185F)
Ambient Relative Humidity    5 to 95% (non-condensing)
- Power Requirements
Input Voltage    12 to 48 VDC
Power Consumption    119 mA @ 12V, 65 mA @ 24V
- Standards and Certifications
Safety    UL 60950-1, EN 60950-1
EMC    CE, FCC
EMI    EN 55022 Class A, FCC Part 15 Subpart B Class A
EMS    EN 55024
Power Line Protection    EN61000-4-4 (EFT) Level 2,
EN61000-4-5 (Surge) Level 3
- Reliability
Automatic Reboot Trigger    Built-in WDT (watchdog timer)
MTBF (mean time between failures)    847,750 hrs
NPORT5210A Moxa Conversor Serial Dual Port RS232 RJ45 2 port device server, 10/100M Ethernet, RS-232, DB9 male, 0.5KV serial surge, 12~48VDC, 0~60°C
Condição de NPORT5210A:
Novo em embalagem comercial
Garantia  de  NPORT5210A:
Ethernet Interface
Number of Ports    1
Connector    8-pin RJ45
- Serial Interface
Number of Ports    2
NPort 5230A: RS-422/485
NPort 5250A: RS-232/422/485
Data Bits    5, 6, 7, 8
Stop Bits    1, 1.5, 2
- Serial Signals
RS-485-2w    Data , Data-, GND
- Software
- Physical Characteristics
Housing    Metal
Weight    340 g
- Environmental Limits
- Power Requirements
Input Voltage    12 to 48 VDC