S5000VCL Intel Server Board Dual Xeon LG771
S5000VCL - Intel
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
3 meses direto com a Net Computadores
NCM:
à vista no pix
Condição:
Seminovo recondicionado e recertificado como Grade A - Pronto para uso!
Garantia:
NCM: 84733041
Condição de S5000VCL:    Seminovo recondicionado e recertificado como Grade A - Pronto para uso!
Garantia  de  S5000VCL:     3 meses direto com a Net Computadores
Key Features
  1. Support for One or Two Intel® Xeon Processors with a 1066MHz or 1333MHz System Bus
  2. CEB Form Factor 10.5 x 12 (266mm x 304mm)
  3. Intel® 5000V Server Chipset for Enterprise Performance and Reliabiity
  4. Dual Memory-Channel Architecture Supporting 6 Fully Buffered ECC DIMMS (12GB Max)
  5. FH/ML PCI-X 133
  6. Dual Intel® Pro/1000 EB Network Connections
  7. 6 Port SATA Supporting RAID 0 and 1 and 10
  8. ATI Integrated Graphics with 16MB of Memory
  9. Single ATA 100 Connector for Optical Drive Support
Specifications
Part Numbers
Part Number Description
S5000VCL Intel® Server Board S5000VCL
Physical Specifications
Form Factor CEB (Compact Electronics Bay)
Dimensions 10.5 x 12 (266.7mm x 304.7mm)
Processor Information
CPU Socket LGA771
Supported CPUs Boxed Intel® Xeon® Processor Series 5100
Thermal Solutions Supported Active 1U Heatsink
System Bus Speed 1033,1066, Independent per CPU, 17GB/s
System Memory
Number of DIMM Sockets 6
Total Memory Supported 12GB
Minimum number of DIMMs 2
Dual Channel Support Yes
Memory Type DDR-2 (FBDIMM)
DIMM Sizes Supported 256MB, 512MB, 1024MB, 2056MB
Memory Voltage 1.5VDC
Memory Reliability
  Error Detection Yes
  Memory Sparing Yes
  Memory Mirroring Yes
  Hot Swap Memory No
On-Board Devices
Chipset Intel® 5000V Server Chipset
SATA
  Controller ESB2
  Number of Drives 6
  Number of Ports N/A
  RAID Support 0, 1, 10
SAS None
  Controller
  Number of Drives
  Number of Ports
  RAID Support
SCSI None
  Controller
  RAID Support
IDE Yes
  Number of IDE Devices Supported 1
  IDE Modes Supported ATAPI
Floppy Controller None
Network Adaptor Yes
  Speeds 1GB
  Number of Ports
Graphics Yes (ATI ES1000)
Super I/O National Semiconductor PC87427
Clock Generator Yes
LED Diagnostics Yes
Input / Output
External USB Ports Yes (1 Front, 2 back)
Internal USB Connections None
USB Standards Supported USB 2.0
VGA Up to 1024 X 768 resolution, 100 Hz refresh rate
Keyboard / Mouse Yes
Serial Ports Yes
Parallel Port None
Supported Chassis
Rack
  1U Intel® Server Chassis SR1530
  2U
  Small Depth
  Pedestal Conversion
Pedestal
Expansion Slots
PCI-Express None
PCI-X None
PCI None
Adaptive Yes
System BIOS
BIOS Type
BIOS Features
  Rolling BIOS
  SMBIOS
  PnP
  APM
  DMI
  PCI
  ACPI
  Other Features
Management
Supported Standards IPMI 2.1
Software
Hardware Module Support
Power Configurations
PC Health Monitoring
CPU Yes
FAN Yes
Temperature Yes
Intrusion Detection Yes
Maiores detalhes de S5000VCL no site do fabricante:
http://www.intel.com/p/pt_BR/support/highlights/server/s5000vcl
Vídeo de S5000VCL Intel Server Board Dual Xeon LG771
Condição de S5000VCL:
Garantia  de  S5000VCL:
Key Features
  5. FH/ML PCI-X 133
Specifications
Part Numbers
Part Number Description
Physical Specifications
Processor Information
CPU Socket LGA771
System Memory
Number of DIMM Sockets 6
Total Memory Supported 12GB
Minimum number of DIMMs 2
Dual Channel Support Yes
Memory Type DDR-2 (FBDIMM)
Memory Voltage 1.5VDC
Memory Reliability
  Error Detection Yes
  Memory Sparing Yes
  Memory Mirroring Yes
  Hot Swap Memory No
On-Board Devices
SATA
  Controller ESB2
  Number of Drives 6
  Number of Ports N/A
  RAID Support 0, 1, 10
SAS None
  Number of Drives
SCSI None
IDE Yes
  IDE Modes Supported ATAPI
Floppy Controller None
Network Adaptor Yes
  Speeds 1GB
Graphics Yes (ATI ES1000)
Clock Generator Yes
LED Diagnostics Yes
Input / Output
Internal USB Connections None