SS-660XP2 Fonte Seasonic 660W 80 PLUS Platinum SS
ATX 12V/EPS 12V Full Modular certified Active PFC
SS-660XP2 - Seasonic
clique para ampliar
*As imagens podem ser ilustrativas
Garantia:
60 meses Assist. Técnica do Fabricante
Garantia:
NCM: 85044021
Condição de SS-660XP2:    Novo em embalagem comercial
Garantia  de  SS-660XP2:     60 meses Assist. Técnica do Fabricante
SeaSonic
Model
SS-660XP2
Details
Type
ATX12V / EPS12V
Maximum Power
660W
Fans
1
PFC
Active
Main Connector
20+4Pin
+12V Rails
Single
PCI-Express Connector
4 x 6+2-Pin
SATA Power Connector
10
SLI
SLI Ready
Haswell Support
Certified
CrossFire
CrossFire Ready
Modular
Full Modular
Energy-Efficient
80 PLUS PLATINUM Certified
Over Voltage Protection
Yes
Input Voltage
100 - 240 V
Input Frequency Range
50/60 Hz
Input Current
8.5-4A
Output
+3.3V@25A, +5@25A, +12V@55A, -12V@0.5A, +5Vsb@3A
Dimensions
6.3 x 5.91 x 3.39
Features
Connectors
M/B 24/20 Pin Connector x 1 (610mm)
CPU 8/4 Pin x 1 (650mm)
CPU 8 Pin x 1 (650mm)
PCI-E 8/6 Pin x 4
Peripheral 4 Pin x 5
SATA x 10
Floopy x 1 (Y - adapter)
Features
DC Connector Panel with Integrated VRM [Voltage Regulator Module]
DC to DC Converter Design
Active Power Factor Correction [99% PF Typical]
Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
Highly Reliable 105 degrees C Japanese Aluminum Electrolytic Capacitors
Gold Plated High Current Terminals
Tight Voltage Regulation [+/-2%]
High +12V Output
Dual Sided PCB Layout
Seasonic Hybrid Silent Fan Control
Sanyo Denki San Ace Silent Fan
Ultra Ventilation [Honeycomb Structure]
Full Modular Cabling Design
Multi-GPU Technology Support
All-in-One DC Cabling Design
Easy Swap Connector
Universal AC Input [Full Range]
Tags de SS-660XP2: SS-660XP2, SS660XP2, SS-660, Fonte Seasonic 660 Watts, Fonte Seasonic 660 W, Fonte Seasonic Platinum, Fonte Platinum, Fonte Platinum 80 Plus, Seasonic
SS-660XP2 Fonte Seasonic 660W 80 PLUS Platinum SS ATX 12V/EPS 12V Full Modular certified Active PFC
Condição de SS-660XP2:
Novo em embalagem comercial
Garantia  de  SS-660XP2:
SeaSonic
Model
SS-660XP2
Details
Type
ATX12V / EPS12V
Maximum Power
660W
Fans
1
PFC
Active
Main Connector
20+4Pin
+12V Rails
Single
PCI-Express Connector
4 x 6+2-Pin
SATA Power Connector
10
SLI
SLI Ready
Haswell Support
Certified
CrossFire
CrossFire Ready
Modular
Full Modular
Energy-Efficient
80 PLUS PLATINUM Certified
Over Voltage Protection
Yes
Input Voltage
100 - 240 V
Input Frequency Range
50/60 Hz
Input Current
8.5-4A
Output
Dimensions
6.3 x 5.91 x 3.39
Connectors
CPU 8/4 Pin x 1 (650mm)
CPU 8 Pin x 1 (650mm)
PCI-E 8/6 Pin x 4
Peripheral 4 Pin x 5
SATA x 10
Floopy x 1 (Y - adapter)
DC to DC Converter Design
High +12V Output
Dual Sided PCB Layout
Sanyo Denki San Ace Silent Fan
Full Modular Cabling Design
Multi-GPU Technology Support
All-in-One DC Cabling Design
Easy Swap Connector
Semelhantes